"Депресија - хајде да разговарамо"

Поводом обележавања Светског дана здравља, који је ове године посвећен депресији, у просторијама Удружења пензионера Чајетина одржана је трибина на тему „Депресија – хајде да разговарамо“. О факторима ризика, клиничкој слици и могuћностима лечења депресије говорила је докторка Гордана Бојовић, специјалиста Опште медицине Дома здравља Чајетина.

Учесталост депресије, као једне од најраспрострањенијих болести савременог друштва, дупло је већа код људи преко 65 година старости и долази заједно са хроничним болестима и самоћом. То је био главни разлог да организатори трибине, Црвени крст и Дом здравља Чајетина на ову тему поразговарају са најстаријим суграђанима, и ако се депресија последњих година може јавити у било ком животном добу.

predavanje 4„Депресивни симптоми: безвољност, осећање туге, безнадежности... може се јавити и код здравих људи. Неке нагле промене у животу, на пример одлазак у пензију, неки могу да схвате јако тужно. То су све акутни симптоми који трају неколико дана. По томе се разликује да ли је то депресија или није. Дакле, ако траје дуже од две, три недеље, за такве тегобе морају се јавити код лекара. То су већ депресивни симптоми“, објашњава докторка Гордана Бојовић, специјалиста Опште медицине Дома здравља Чајетина.

Гости на овом предавању били су представници Савета за безбедност у саобраћају општине Чајетина који су том приликом изнели податак да су осим младих возача, друга критична група старији од 65 година.

„Статистички подаци говоре да постоји негде око 1.275.000 становника Србије старијих од 65 година. Гледајући период од 2011. до 2015. године имамо 864 погинула стара лица, што чини негде око четвртину укупног броја predavanje 2погинулих. Ми желимо да то предупредимо. На сву срећу општина Чајетина нема погинулих лица старијих од 65 година, али има 26 повређених. Желимо да делујемо проактивно, да спречимо такве догађаје и да их заштитимо у саобраћају“, каже Срђан Радовић из Савета за безбедност саобраћаја општине Чајетина.

Предавању је присуствовао преко 40 чланова Удружења, који су поред бројних питања постављених предавачима изразили и задовољство и похвале организаторима. Уједно, дали су предлог да оваквих предавања из области здравства буде што више.

„У нашим просторијама смо једном, два пута годишње у последњих пет, шест година мерили крвни притисак, контролисали ниви шећера у крви, тако да ми је заиста драго што се ова сарадња наставља“, рекао је председник Удружења пензионера Славко Пантовић.

Обележавање Светског дана здравља наставиће се и наредних дана. У плану је едукативно дружење лекара педијатријске службе Дома здравља Чајетина са малишанима из Предшколске установе радост, као и квиз знања о здрављу који је заказан за среду. Учешће на овом такмичењу узеће ученици од првог до осмог разреда.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs