Децембар, месец органске хране (видео)

Током децембра, удружење Агро кластер Србије и НАЛЕД (Национална алијанса за локални економски развој) организују јавну кампању „Месец органске хране“ како би пружили прилику произвођачима, потрошачима и њиховим асоцијацијама, представницима релевантних институција и стручној јавности да понуде решења за унапређење услова за производњу органске хране у Србији.

https://www.youtube.com/watch?v=w7O-0AKi4g8&feature=youtu.be

Кампања „Месец органске хране“ део је четворогодишњег Пројекта јавно-приватног дијалога за развој који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), а спроводи НАЛЕД у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике.

"Желимо да покренемо један шири дијалог где бисмо се сви укључили и дошли до оних решења, шта је потребно урадити и променити, како бисмо побољшали положај произвођача које већ имамо, али и проширили број органских произвођача и површина које имамо у органској производњи. Код нас је ситуација много перспективна, али лоша у односу на земље Европске уније. Могуће је 13% земљишта прилагодити органској, а користи се мање од 1%", истакла је Андреа Соколовић (НАЛЕД).

Једно од домаћинстава које намерава да се бави органском производњом и сертификује се као органско  је Пољопривредно газдинство Коза и вук у Кривој Реци, коме је примарна делатност козарство.

"Оно у шта смо ушли у сертификацију је производња печурака, а козарство ћемо кренути мало касније. Бавићемо се и аквапонијом. Ових дана нам стиже велики пластеник, а соларни панели су већ стигли. Оно што ми правимо јесте самоодрживо домаћинство. Проблеми на том путу су различити. Оно што је у овом тренутку најкомпликованије за сертификацију, што се козарства тиче, јесте набавка сертификоване органске хране за козе. Оно што је лако сертификовати је шума. Наше козе се хране у шуми, тај део је релативно једноставан. Међутим, други део подразумева исхрану зими, јер треба прибавити органско сено. Тога у нашем крају нема", каже Јасмина Костић (Пољопривредно газдинство „Коза и вук“).

Оно што по њеним речима предствља проблем у сертификацији и омасовљењу органске роизводње је првенствено едукација пољопривредника који нису свесни колики је њен бенефит, али и већа подршка дршаве,  кроз различите видове субвенција.

Драгана Росић