Дан менталног здравља посвећен превенцији самоубистава

Светски Дан менталног здравља традиционално се обележава сваке године 10. октобра од 1992, како би се скренула пажња управо на људе који имају неки ментални поремећај, о којима треба да брине друштво и заједница, а ове године је овај значајан датум посвећен превенцији самоубистава.

Иако у свету пада стопа самоубистава по становнику са 800.000 људи који окончају себи живот сваке године, по једна особа сваких 40 секунди, подаци су и даље алармантни, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), а преноси агенција Бета.

"Упркос оствареном напретку и даље региструјемо једну смрт самоубиством сваких 40 секунди", истом учесталошћу као и 2014. године",

рекао је у саопштењу директор СЗО Тедрос Аданон Гебрехесус. Ментални поремећаји су други највећи здравствени проблем српског становништва. На основу података СЗО Србија је на 26. месту у свету према стопи броја самоубистава, а ментални поремећаји, депресија и злоупотреба психоактивних супстанци, узроци су у више од 90 одсто случајева, тврде стручњаци.

„Сви смо свакодневно изложени стресу. У неким нормалним околностима ми то компензујемо. То значи да можемо да се суочимо са тим. Међутим, некада се деси да нас стрес изведе из контроле. То може бити губитак драгих особа, неки акутни проблем на послу, напад криминалаца као и друге сличне ствари које не очекујемо. У тим ситуацијама можемо помоћи сами себи, могу нам други помоћи и наравно, можемо затражити професионалну помоћ“,

објашњава докторка Гордана Бојовић из Дома здравља у Чајетини. Да би се смањио терет менталних поремећаја неопходно је да се већа пажња посвети превенцији и унапређењу менталног здравља . У оквиру скрининг прегледа који се спроводе у чајетинском Дому здравља, је и скрининг за рано откривање депресије. Овим прегледима, код свог изабраног лекара, могу се подвргнути све особе старије од 18 година. Он се обавља у свим домовима здравља и веома је једноставан. Изабрани лекар пацијенту поставља одређена питања и на основу одговора одређује степен депресије. Пацијенти код којих се открије тежи степен обољења упућују се на психијатријски преглед.

Обележавање Светског дана менталног здравља је прилика да људи најпре преиспитају сами себе а потом обрате пажњу и на друге, посебно оне који имају неки ментални поремећај. Ментална болест има много имена, класификација, начина презентовања, али је једно заједничко: кочи особу да оствари своје циљеве, да буде задовољна собом, светом око себе и да нормално функционише у друштву.

О менталном здрављу треба бринути на исти начин као и о физичком. Психичко здравље сваке особе има своје успоне и падове, па свака особа може имати користи од наведених превентивних мера.