Асистивни центар ускоро у Чајетини

Основна школа „Димитрије Туцовић“ из Чајетине и Удружење грађана „Златиборски круг“ са Специјалном школом „Миодраг В. Матић“ из Ужица реализују пројекат „Подршка инклузивном образовању и обуци за свакодневни живот деце и младих са сметњама у развоју“. Једна од активности које се спроводе у оквиру пројекта је обука наставника, стручних радника и родитеља деце са сметњама у развоју, као и корисникa Дневног боравка „Зрачак“ за коришћење асистивне опреме.

Стручњаци из Специјалне школе „Милан Петровић“ из Новог Сада, наставницима, стручним радницима и родитељима су објаснили и практично показали како се примењују средства асистивне технологије у раду са децом са сметњама у развоју. Весна Белчевић, асистент на пројекту каже да је набавка средстава и апарата који ће бити инсталирани у асистивни центар у Чајетини у току. Са поносом истиче да ће то бити први асистивни центар у Западној Србији који ће радити и на принципу позајмљивања опреме родитељима, односно породицама које имају дете са сметњама у развоју.

„Оно што смо сви на овом првом делу обуке научили је то да, колико је важна та компијутеризована техника, толико можемо и сами да правимо различита средства и помагала. Због тога је овај семинар инспиративан и даје једну мотивацију и за запослене и за све нас који смо у то укључени да на неки нови начин гледамо обичне ствари које можемо да искористимо као средства за асистивну технологији“, додаје Белчевићка.

Мирјана Лаза, школски педагог школе за основно и средње образовање „Милан Петровић“ из Новог Сада каже, да и ако до асистивне опреме није лако доћи, за њену набавку влада велико интересовање, посебно родитеља и наставника који раде са децом са сметњама у развоју у Чајетини и Ужицу. Како додаје, то и не треба да чуди када се узму у обзир све предности које се њеном употребом постижу.radionica. 2

„Асистивна технологија може да помогне многим ученицима и многим особама, али не свима. На жалост, не постоји опрема која ће да надомести неке озбиљније сметње и тешкоће, и оно што је једна од нереалних очекивања од асистивне технологије је да ћемо куповином једног средства или једног уређаја решити читав спектар проблема које особа има. На жалост све више деце је са вишеструким сметњама, са удруженим тешкоћама, па је тако за сваку сметњу потребан одговарајући уређај“.

У плану је да се иста обука организује за запослене и ученике Специјалне школе „Миодраг В.Матић“ у Ужицу. Овим пројектом  планиране су и волонтерске радионице.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs