Алергија на амброзију постаје све чешћи проблем (видео)

Алергија на амброзију постаје све чешћи проблем становницима градских и сеоских средина због њеног ширења на разним напуштеним местима. Први симтоми су кијавица, сузне очи, цурење носа а касније и стезање у грудима. Ових дана почела је акција сузбијања амброзије, а грађани се за помоћ могу обратити Пољопривредној стручној саветодавној служби Ужице.

Амброзија је један од најјачих алергена и сезона њеног присуства у ваздуху је од средине јула до краја октобра. У последње време има је више у градским него у сеоским срединама, а број алергичних на амброзију се повећава. Некада последице њеног деловања на здравље су: ринитис, коњуктивитис, астма и копривњача.

"Сама амброзија има облик поленских зрна који оштећује слузницу дисајних путева, а када је велика концетрација реакције су интензивније. Довољно је 15 поленских зрна у m³ да изазове алергијску реакцију. Већа концетрација, чак и код особа које немају алергију, може да изазове нежељене реакције, с обзиром на природу поленског зрна", каже др Гордана Ковачевић, алерголог ОБ Ужице. Она истиче да се амброзија умножава у просторима где има напуштених кућа, зграда, ограда... Једно поленско зрно ветар може да пренесе на раздаљину од 300 m².

Вегетацијски пораст амброзије карактеристичан је за јул месец. Како би се на прави начин уклонила потребно је извршити сузбијање пре плодоношења и цветања. Пољопривредна саветодавна стручна служба Ужице врши идентификацију и маркирање подручја под амброзијом, а касније и сузбијање.

" Уколико постоји било каква сумња да је то та биљка и ако постоје неке недоумице потребни је да се јаве у Пољопривредну стручну службу да би ми извршили идентификацију. Наравно, људи могу да је сузбијају чупањем заједно са кореном, што је доста повољно. Затим, сузбијање се врши хемијским хербицидима које ми вршимо", наводи саветодавац за заштиту биља ПССС Ужице Милена Ћирић.

Пресецање биљке у време цветања није ефикасно решење јер се амброзија поново умножи и број поленских зрна се увећава. Зато је потребно повећање свести о превенцији, пре свега одржавањем пољопривредних и градских површина, а нарочито приградских подручја која су главни извор амброзије и корова.

Према подацима Агенција за заштиту животне средине, која  у сарадњи са општином Чајетина претходних пет година врши мерење концетрације полена, Златибор има погодне услове за боравак алергичних особа, нарочито оних којима је проблем амброзија. 

https://www.youtube.com/watch?v=OxZsX4gZw0M