Аеродром Поникве од међународног значаја, закључено на Регионалној конференцији

Данас је на Златибору одржана регионална конференција под називом „Аеродром Поникве -  стратешки циљ Западне Србије". Иницијатива о неопходности стављања аеродрома Поникве у фунцију и идеја о формирању регионалног јавног предузећа потекла је од општине Чајетина, јер једино на тај начин аеродром би могао бити стављен у функцију.

Аеродром Поникве је једна од најважнијих инвестиција, коју треба што пре ставити у функцију, поручио је председник општине Чајетина, Милан Стаматовић и захвалио се свим присутним гостима, а посебно из региона - Републике Српсе, Восне и Херцеговине и Црне Горе, који су својим присуством подржали значај овог аеродрома и који су дошли да поделе своја искуства.

00313.MTS_20161020_163845.025  "Закључци овог данашњег скупа јесу ти да пошаљемо једну поруку о формирању регионалног јавног предузећа, јер једино на тај начин аеродром Поникве може да се стави у функцију. До сада, у последњих 1о - 15 година,  смо били сведоци да се више причало а мање радило на отварању овог аеродрома и мислим да треба да користимо искуства из окружења. На начин како смо то ми предложили, једино тако овај аеродром може врло брзо да се стави у функцију и ако се поставља питање због чега смо ово организовали баш сада, ја мислим да је сада право време за то, јер се планирају буџети и локалних самоуправа и буџет Републике Србије, и ако се има искрена и јасна намера, мислим да је право време да сви председници општина и представници министарстава кажу да ли су планирали средства и да ли ће их планирати средства за стављање овог аеродрома у функцију", наглашава Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.

Стаматовић каже да од државе очекује да и она буде партнер у овом пројекту, како би основна инфраструктура остала у власништву државе Србије, а да лоаклне самоуправе из окружења буду оснивачи аеродрома Поникве. Ипак, на данашњу конференцију нису дошли позвани представници ни државе ни града Ужица. Упитан за мишљење зашто се они нису одазвали, Стаматовић је одговорио:

"Више пута сам рекао да ће они морати да то објашњавају својим бирачима, јер нема ово везе са политиком. Овде су у питању интереси читавог овог краја, јер овде су присутни били и привредници целог региона, као и представници бивших југословенских република, да пренесу своја искуства. Ако то они не желе да чују из прве руке са терена, онда су нешто много погрешили", каже Стаматовић.

00314.MTS_20161020_163858.988

Саветник министра тргивине и туризма у Влади Републике Српске, др Александар Ђурућ, рекао је да аеродром Поникве има вишеструки значај и за источни део Републике Српске.

"Желимо да активно учествујемо у једном оваквом великом инфраструктурном пројекту, који ће омогућити да дестинације, које су нама најатрактивније у источном делу Српске, а пре свега мислим на Андрић град, бањске комплексе и Подриње, може лако бити доступно сада као никад", рекао је Александар Ђурић.

2010. године потписан је уговор између Владе Републике Србије и града Ужица, којим је комплекс аеродрома Поникве пренете на коришћење граду Ужицу. У марту наредне године ужичка скупштина доноси одлуку о оснивању Јавног предузећа за управљање аеродромом Поникве. У последњих годину дана, држава је издвојила 50 милиона динара за аеродром, од чега је реконструисана зграда за генералну авијацију, која ће моћи да прихвати веће авионе, уколико дође до реализације јавног саобраћаја.

"За прву фазу потребно је око 2,4 милиона еура, што је моја процена. По пројектној документацији која је урађена и има све потребне сагласности, то је износ око 3,5 милиона еура за све радове. Али, то су пројектантске цене. Ја сматрам, на основу искустава других аеродрома, који су успешно спровели тендерске процедуре, да су цене ниже за час 30 посто", каже Саша Савић, директор аеродрома Поникве.

По искуству од земаља у окружењу данас се могло чути да су сви аеродроми у суседној Хрватској профитабилни, а њихов ваздухопловни аналитичар  тврди да то могу бити и Поникве и додаје да податак, да ће преко овог аеродрома годишње проћи око 100.000 путника, није тачан, те да је ова цифра много већа.

00317.MTS_20161020_163926.632

"Немојмо се заваравати, јако пуно исељеника има из овог подручја, а биће их и још више након отварања према Европској унији. Ви желите те људе, да они брзо долазе код вас и доносе свој новац. Та дијаспора треба овде долазити бар једном месечно, а чак и чешће, а све ово нећете имати ако не будете имали аеродром", нагласио је Ален Шћуриц, ваздухопловни аналитичар.

Иначе, аеродром Поникве налази се на око 18 километара северозападно од Ужица. Изграђен је средином 80 – тих година за војне потребе, док је 1996. реализовано више цивилних летова на линији Поникве – Тиват. Током НАТО бомбардовања 1999. године аеродром је знатно оштећен. Од 2013. године аеродром Поникве уписан је у Регистар аеродрома Директората цивилног ваздухопловства Републике Србије.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs

https://www.youtube.com/watch?v=fhT-Cye03cw