14. новембар - Светски дан дијабетеса

Ове године Светски дан дијабетеса обележава се под слоганом „Обрати пажњу на дијабетес“. Кампања је усмерена на промовисање значаја раног откривања дијабетеса типа 2 и његовог правовременог лечења како би се смањио ризик од озбиљних компликација ове болести.

Скрининг типа 2 дијабетеса може значајно променити ток болести и смањити ризик за настајање компликација болести. Дијабетес је велики јавноздравствени проблем и број оболелих је све већи: у 2015. години 415 милиона особа имало је дијабетес а очекује се да ће 2040. године тај број достићи 642 милиона, односно, свака десета особа у свету живеће са дијабетесом. Једна од две особе које имају дијабетес је недијагностикована. Велики број људи дуг временски период живи са дијабетесом типа 2 а да тога није ни свесно. У време када открију болест врло је могуће да компликације већ постоје. Усвајањем здравих стилова живота у 70% случајева могао би се одложити или спречити настанак дијабетеса типа 2, што значи да би број оболелих до 2040. године био за 160 милиона мањи нег што се очекује. Са све већим бројем деце са лошим навикама у исхрани и смањеном физичком активношћу у многим земљама, дијабетес тип 2 у детињству има потенцијал да постане глобални јавноздравствени проблем са озбиљним последицама. На глобалном нивоу 673 милијарде долара или 12% трошкова у здравству одлази на особе оболеле од дијабетеса а њихов број расте нарочито у земљама са ниским и средњим доходком што може знатно да утиче на одрживи развој.

Скрининг компликација дијабетеса је есенцијална компонента контроле свих врста дијабетеса. Касно откривање типа 2 дијабетеса носи ризик да ће кад се открије код већине оболелих бити присутна бар једна компликација које су значајан узрок инвалидитета и превремене смрти. Рано откривање компликација, такође, побољшава квалитет живота и особама које живе са дијабетесом типа 1 којих исто тако све више. У многим земљама дијабетес је главни узрок слепила, кардиоваскуларних болести, бубрежне слабости и нетрауматске ампутације доњих екстремитета. Више од 93 милиона или свака трећа особа са дијабетесом има дијабетесну ретинопатију, која уколико није правовремено откривена и лечена може довести до слепила што значајно утиче на друштвени аспект оболелог. Зато је битно да се скрининг ретинопатије обавља већ у примарној здравственој заштити.

Дијабетес у Србији - У Србији је дијабетес пети водећи узрок умирања и оболевања. Према подацима Института за јавно здравље Србије у нашој земљи приближно 710 000 одраслих особа има дијабетес од чега 245 000 нема дијагностиковану болест и нелечи се. Према подацима Регистра за дијабетес у Србији 1/3 новооткривених случајева дијабетеса типа 2 већ има присутну једну или више касних компликација ове болести. Како често комликације доводе до неспособности, дијабетес представља велики економски терет како самим оболелим и њиховим породицама тако и здравственом систему и друштву у целини. Процењује се да су у Србији у 2013. години, директни трошкови лечења дијабетеса, што углавном подразумева лечење компликација, износили 230 милиона евра годишње. Зато је битно спроводити мере превенције и како сама овогодишња кампања каже обратити пажњу на дијабетес и његово рано откривање. Зато на време посетите свог лекара и процените свој ризик! Промените стил живота, једите здраво , будите физички активни, престаните да пушите и можете побољшати квалитет живота спречавањем или одлагањем болести.

Извор: Интернационална дијабетес федерација

www.idf.org    www.idf.org/diabetesatlas

 ИЗЈЗ Србије „ др Милан Јовановић Батут “